www.polmaraton.pl

Do STARTU pozostało:
Jesteś tutaj: Home

Niedziela19 listopad 2017

Półmaraton Dwóch Mostów RSS http://polmaraton.plock.eu/ Sun, 19 Nov 2017 02:48:55 GMT FeedCreator 1.8.0-dev (info@mypapit.net) INFORMACJE ZDROWOTNE I PORADY MARIUSZA GIŻYŃSKIEGO PRZED STARTEM http://polmaraton.plock.eu/index.php/news/237-informacje-zdrowotne Bardzo prosimy o rozważne potraktowanie przez Was decyzji startu w biegowej imprezie sportowej, jaką jest półmaraton. Udział w takiej imprezie zawsze generuje duży wysiłek fizyczny. Nasza trasa jest wymagająca i posiada liczne podbiegi i zbiegi. Zwracamy uwagę, aby podejmując decyzję o starcie w półmaratonie, kierować się własną odpowiedzialnością. Pamiętajcie, że duży wysiłek fizyczny stwarza wiele zagrożeń dla organizmu, w tym utraty życia lub zdrowia. Przypominamy, aby ocenić swój stan zdrowia, poprzez wykonanie stosownych badań medycznych i konsultacji z lekarzami specjalistami. Dopiero po ich wykonaniu, podejmijcie decyzję o ewentualnym starcie. Wszyscy zawodnicy biorący udział w 6. Półmaratonie Dwóch Mostów w Płocku otrzymają numery startowe wraz chipem pomiaru czasu. Zawodnicy zobowiązani są do czytelnego wypełnienia drugiej strony numeru startowego (INFORMACJE OSOBOWE ZAWODNIKA), podając swoje niezbędne dane osobowe i zdrowotne oraz dane i kontakt do najbliższej osoby. Podane informacje mogą być przydatne służbom medycznym, przy udzielaniu ewentualnej pomocy. To wszystko podyktowane jest troską o Wasze bezpieczeństwo.

 

PONIŻEJ DOBRE RADY NASZEGO MISTRZA MARIUSZA GIŻYŃSKIEGO PRZED STRATEM!!!
Przygotowanie do 6 Półmaratonu Dwóch Mostów w Płocku
Nazywam się Mariusz Giżyński i od 6 lat współorganizuję Półmaraton 2 Mostów w Płocku. Czerpię z tego ogromną przyjemność, ale jest to również ogromna odpowiedzialność za wszystkich Biegaczy, którzy w niedzielę 10 września przemierzać będą cudowną trasę naszego biegu.
Chciałbym Was wesprzeć moim doświadczeniem biegowym, trenerskim oraz organizacyjnym. Jako zawodnik, Mistrz Polski w Półmaratonie. 2 września bieżącego roku uzyskałem na tym dystansie 1:04.30. W Płockim Półmaratonie 2-krotnie stawałem na podium.
W tym roku warunki pogodowe zapowiadają się sprzyjające. Prognozy mówią o zachmurzeniu i ok. 16-18 stopniach Celsjusza. Rankiem podczas rozgrzewki (startujemy o 8:30) będzie rześko. Mamy nadzieję uniknąć opadów deszczu, jednak te nie są przeszkodą dla biegaczy w kontekście wydolności organizmu.
Jako organizatorzy zabezpieczyliśmy dla Was 8 punktów nawadniania, odświeżania i odżywczych:
1. 5 km trasy (woda + Wisła Isotonic Drink)
2. 7,5 km trasy (woda + banany) kurtyna wodna
3. 9,5 km (woda + Wisła Isotonic Drink)
4. 12 km (woda)
5. 15 km (woda + Wisła Isotonic Drink)
6. 17,5 km (woda + banany) kurtyna wodna
7. 19 km (woda + Wisła Isotonic Drink)
8. META (woda + posiłek regeneracyjny)
Dodatkowo na trasie rozmieszczeni będą pracownicy Służb Medycznych oraz Wolontariusze, którzy będą mieć wodę i w razie potrzeby wesprą w potrzebie.
W swoim pakiecie startowym znajdziesz napój izotoniczny Wisła Isotonic Drink. Wypij go po biegu.
Pamiętaj jednak o podstawowych sprawach, jakie biegacz powinien wiedzieć podczas biegów ulicznych:
I. Tempo biegu – dopasowane do panujących warunków, bezwzględnie zaczynamy bieg wolniejszym tempem niż planowane przy warunkach optymalnych (12-14 stopni Celsjusza, wilgotności ok 70%, wiatr umiarkowany). Pierwsze 2 kilometry trasy są bardzo łatwe, z górki – nie dajcie się zwieść pozorom, trasa jest momentami bardzo trudna – zachowajcie siły na liczne podbiegi. Pierwsza pętla niech będzie zapoznaniem się z panującymi warunkami biegu.
II. Ubieramy się stosownie – luźna przewiewna odzież na krótki rękaw + krótkie spodenki, w razie mocnego promieniowania słonecznego - najlepiej w jasnych kolorach, można założyć lekką, jasną czapeczkę z daszkiem. W razie deszczu ubiór podobny, czpeczka z daszkiem (najlepiej z materiałów mniej absorbujących wodę) zapewni komfort biegu.
III. Nawadniamy w trakcie – pijemy na każdym punkcie nawet 2-3 łyki wody. Polecamy 2 . krotnie skorzystać z pobrania napoju izotonicznego, który poza wodą dostarczy składników mineralnych potrzebnych w czasie ekstremalnego wysiłku. W razie wysokiej temperatury przekraczającej 20 stopni Celsjusza można się również polać chłodną wodą, najlepiej w okolicach karku. Skorzystać z kurtyn wodnych, które schłodzą Twój organizm.
IV. Żywienie – półmaraton nie jest ekstremalnie długim biegiem, ale można użyć 1-2 żele energetyczne np. 10 – 16 km, lub zamiennie zjeść kawałek banana. Na 7,7 oraz 17,5 km czekać będzie punkt z wodą i bananami. W czasie upału tracimy dużo więcej energii, dlatego warto wspomóc organizm w czasie wysiłku jeszcze bardziej. Po biegu nie zapomnij o uzupełnieniu w ciągu 2 godzin węglowodanów i białka, spożywając pełnowartościowy posiłek – potrzebny jest Ci budulec, aby szybko się zregenerować.
V. Nawadnianie przed biegiem – w ostatnich 2-3 dniach przed biegiem spożywaj o ok 25-30% więcej płynów niż przeciętnie. Rób to regularnie i w niewielkich porcjach.
VI. Odżywianie przed – na 2-3 dni przed biegiem odżywiaj się lekkostrawnie i wysoko-węglowodanowo. Ważne jest też dostarczenie składników mineralnych. Potas znajdziesz w sosie pomidorowym, który zjedz dzień przed biegiem z makaronem. Dodaj do posiłków minimalnie więcej soli, ponieważ sód jest niezbędny w Twojej gospodarce wodno-elektrolitowej. W zwykłe dni i okresy treningowe stosujmy mała ilość soli!
VII. Wystartuj wypoczęty – ostatnie 2-3 dni wypocznij, wyśpij się i postaraj ograniczyć stres, a z pewnością Twój organizm będzie odporniejszy na zmęczenie i ewentualną wysoką temperaturę.
VIII. Używki – nie przesadzaj z nimi. Nie pij mocnej kawy w ostatnich dniach przed biegiem, stroń od alkoholu.
IX. Wykonuj polecenia – podczas biegu bezwzględnie wykonuj polecenia służb medycznych i organizatorów. Czasem z boku widać lepiej, niż wydaje się to walecznemu biegaczowi!
X. Zachowaj rozsądek – to on jest Twoją główną bronią w walce sportowej i wysoką temperaturą. Nie bagatelizuj sygnałów, jakie dostajesz od swojego!

Życzę powodzenia i mnóstwa pozytywnych emocji!!!

Powodzenia!
Mariusz Giżyński

 

]]>
r.drozdowski@userx.pl (RC) Thu, 07 Sep 2017 17:07:55 GMT http://polmaraton.plock.eu/index.php/news/237-informacje-zdrowotne
Galeria 5. Półmaraton Dwóch Mostów http://polmaraton.plock.eu/index.php/galeria/5-polmaraton {gallery rows=6 cols=4 crop=1 slideshow=4000}galerie/5polmaraton{/gallery}

]]>
r.drozdowski@userx.pl (RC) Thu, 15 Sep 2016 07:59:26 GMT http://polmaraton.plock.eu/index.php/galeria/5-polmaraton
Kontakty do organizatorów oraz instytucji współpracujących przy 4 Półmaratonie Dwóch Mostów http://polmaraton.plock.eu/index.php/news/138-kontakty-do-organizatorow-3-polmaratonu-dwoch-mostow Organizatorzy Sponsorzy Patroni medialni Urząd Miasta Płocka
Wydział Sportu i Rekreacji
Plac Stary Rynek 1
09-400 Płock

PKN ORLEN S.A.
ul. Chemików 7, 09-41 Płock
tel.: (centrala) 24 365 00 00
fax: 24 365 40 40
e-mail: zarzad@orlen.pl www.maratonypolskie.pl Robert Czwartek
Dyrektor
Wydział Sportu i Rekreacji
24 36 71 635, 604498613
robert.czwartek@plock.eu

Anna Młodawska-Niedzielska
Kierownik
Oddział Sportu
24 36 71 631
anna.niedzielska@plock.eu

Donata Śmietanowska
Zespół Rekreacji
24 36 71 759
donata.smietanowska@plock.eu     Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki
09-402 Płock, ul. Tumska 9 A
tel. (24) 366 43 33
tel./fax. (24) 366 43 42
e-mail: pokis@pokis.pl    

Centrum Widowiskowo-Sportowe
09-400 Płock, Plac Celebry Papieskiej 1
tel. (24) 367 26 86
tel./fax. (24) 367 26 96
e-mail: biuro@orlenarena.eu

   

Miejski Zespół Obiektów Sportowych
09-402 Płock, Plac Dąbrowskiego 2a

tel. (24) 267 84 30
tel./fax. (24) 267 84 39

e-mail: sekretariat@mzos.ump.pl

]]>
r.drozdowski@userx.pl (Super User) Fri, 31 Jul 2015 07:30:25 GMT http://polmaraton.plock.eu/index.php/news/138-kontakty-do-organizatorow-3-polmaratonu-dwoch-mostow
Pakiet startowy http://polmaraton.plock.eu/index.php/news/134-pakiet-startowy  

W ramach udziału w 4.Półmaratonie imprezie uczestnik otrzymuje:

  • numer startowy,
  • pamiątkową koszulkę techniczną,
  • napoje na trasie i mecie biegu,
  • bon na posiłek po ukończeniu biegu,
  • materiały promocyjne sponsorów.


oraz po ukończeniu biegu medal okolicznościowy

]]>
r.drozdowski@userx.pl (Super User) Fri, 09 Sep 2016 16:12:20 GMT http://polmaraton.plock.eu/index.php/news/134-pakiet-startowy
Most Solidarności http://polmaraton.plock.eu/index.php/news/133-most-solidarnosci Most Solidarności w Płocku przez rzekę Wisłę został zaprojektowany jako jeden z elementów Trasy ks. Jerzego Popiełuszki stanowiącej wschodnie obejście miasta. Zlokalizowana została ona w ciągu dwóch dróg krajowych - drogi krajowej nr 60 i drogi krajowej nr 62 o nowym ich przebiegu na terenie miasta Płocka celowo wcześniej zaprojektowanym dla tej trasy.

Główne przęsło Mostu Solidarności w Płocku jest najdłuższym w Polsce i tej części Europy przęsłem o rekordowej rozpiętości wynoszącej 375 metrów. Przęsło to jest jednym z największych wśród obiektów podwieszonych z wantami (cięgnami) w jednej płaszczyźnie, będąc jednocześnie najdłuższym w świecie[7] przęsłem zastosowanym w mostach podwieszonych o pylonach kolumnowych zamocowanych w pomoście. Most Solidarności w Płocku jest, także największym mostem wantowym (mostem podwieszonym) w kraju.

Obiekt ten oprócz rekordowej rozpiętości przęsła jest także mostem szczególnym z innych powodów. Odciągi (wanty) usytuowane są jedynie w osi podłużnej mostu (w jednej płaszczyźnie podwieszenia w pasie środkowym pomostu) co nadaje mu smukłego wyglądu oraz wizualnej lekkości, a widok z jego jezdni i chodników nie jest dzięki temu niczym zakłócany. Most Solidarności wyróżnia się tym wśród innych obiektów podwieszonych, będąc jedyną tego typu konstrukcją w Polsce. Szczególnym rozwiązaniem jest również fakt, iż stalowe pylony oparte są na skrzyni pomostu i nie stanowią jednej konstrukcji z podporami.

Inicjatorzy zmiany rozwiązań konstrukcji mostu - Projektanci nowych rozwiązań detali, sekcji i jednostek montażowych o połączeniach spawanych dla całej konstrukcji mostu – Mostu Solidarności w Płocku przez rzekę Wisłę. Od lewej: Ireneusz Wyrzykowski, Jan Wyrębkowski, Stanisław Maciąg.
Przeprawa została zaprojektowana w pierwotnej wersji jako most o połączeniach na śruby sprężające.

Podwieszenie mostu w Płocku stanowi 56 cięgien, rozmieszczonych parami, w odległości co 22,5 m. Długość tych want wynosi od 50 do 190 m. Wanty składają się z wiązki równoległych splotów, każdy o nośności 279 kN. Liczba splotów w cięgnie wynosi od 47 do 84, lina o największej liczbie splotów ma więc nośność ponad 23 MN, co sprawia, że płocki most podwieszony jest na linach o największej nośności i masie spośród wzniesionych obiektów podwieszonych w Polsce.

Przyjęty schemat konstrukcji mostu wymusił szczególne ułożyskowanie obiektu oraz zastosowanie pod pylonami łożysk soczewkowych o jednej z największych na świecie nośności – 110 MN. Oznacza to, że można postawić na każdym z nich wieżę Eiffla, która waży 9 000 ton.

Jest to most drogowy zaprojektowany dla obciążenia klasy A. Most jest dwujezdniowy z czterema pasami ruchu (po dwa w każdą stronę). Prędkość dopuszczalna na nim wynosi 80 km/h. Szerokość całkowita mostu wynosi 27,5 metra, szerokość jezdni 2 × 8,8 m (jedna jezdnia to 2 × 3,5 m + pobocze wewnętrzne 1 m + pobocze zewnętrzne 0,8 m), szerokość ciągów (pieszego i rowerowego) 2 × 2,5 m (chodnik dla pieszych będący pasem o białym kolorze - po stronie wschodniej mostu, ścieżka rowerowa będąca pasem o czerwonym kolorze - po jego zachodniej stronie), a środkowy pas rozdziału ruchu, w którym zamocowane zostały dwa pojedyncze pylony stalowe typu „I” (obeliskowe) wraz z wantami wynosi 2,5 metra szerokości (w części podwieszonej i lewobrzeżnej mostu). Natomiast most prawobrzeżny to estakada prawobrzeżna składająca się z dwóch niezależnych konstrukcji o łącznej szerokości 2 × 11,12 m. Na każdej z konstrukcji zaprojektowano jezdnie o szerokości 8,6 metra (jedna jezdnia to 2 × 3,5 m + pobocze 2 × 0,8 m). Na estakadzie, po zewnętrznych stronach obu konstrukcji znajdują się chodniki robocze o szerokości 0,9 m (po jednym na każdej konstrukcji).

Szerokość koryta Wisły w miejscu przecięcia rzeki przez most wynosi ok. 500 metrów. Przy poziomie wody wysokiej szerokość koryta wzrasta do ok. 1100 metrów włączając tereny zalewowe do wału przeciwpowodziowego na lewym brzegu rzeki.

Prześwit między dolną powierzchnią pomostu, a lustrem rzeki przy poziomie średniej wody wynosi 12 metrów. Maksymalna głębokość rzeki przy poziomie średniej wody w miejscu przeprawy mostowej wynosi ok. 6 metrów. W miejscu przeprawy Wisła jest żeglowna. Cały most posiada 33 żelbetowe podpory - w tym 31 podpór pośrednich zwanych filarami i 2 podpory skrajne zwane przyczółkami.

Źródło: Wikipedia.

]]>
r.drozdowski@userx.pl (Super User) Mon, 12 May 2014 15:25:17 GMT http://polmaraton.plock.eu/index.php/news/133-most-solidarnosci
Wisła - Królowa Polskich Rzek http://polmaraton.plock.eu/index.php/news/132-wisla-krolowa-polskich-rzek Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.

Biegamy wzdłuż sztucznego zalewu na środkowej Wiśle, powstałego w 1970 r. ze spiętrzenia wód na zaporze wodnej we Włocławku. Rozciąga się w górę rzeki aż do Płocka. Zbiornik Włocławski jest największym pod względem powierzchni sztucznym zbiornikiem w Polsce.

Zbiornik cechuje się kształtem jeziora rynnowego o długości 58 km i średniej szerokości 1,2 km. Ma stosunkowo krótki czas retencji, wynoszący średnio 5 dni.

Nazwa Wisła ma ponad 2000 lat. Pierwsza wzmianka spisana po łacinie pochodzi z 7–5 r. p.n.e. i znajduje się na wystawionej w Porticus Vipsania mapie Agryppy oraz w Historii naturalnej Pliniusza Starszego, który nazwał rzekę Viscla. Od V wieku Vistla (Divisio orbis terrarum). W okresie tym dorzecze Wisły zasiedlone było od południa przez plemiona celtyckie, a od północy przez plemiona wschodniogermańskie.

W wiekach od II w. – IV w., pod nazwą Viscla – Gaius Iulius Solinus, Pliniusz Starszy, Klaudiusz Ptolemeusz. Ptolemeusz podał także nazwy i siedziby plemion nad Wisłą: Wenedów, Gythonów, Galindów. Wisła u rzymskich historyków uchodziła do Bałtyku zwanego wówczas Morzem Swebów, łac. Mare Suebicum; Tacyt I wiek, lub Zatoki Wenedzkiej (II wiek) – „de internis eius partibus Alba, Guthalus, Viscla amnes latissimi praecipitant in oceanum”. W germańskiej tradycji pisanej nadwiślańskie lasy (Widsidh) są ojczyzną Wandalów, Sasów i innych plemion germańskich, chociaż w rzeczywistości pochodzą one ze Skandynawii.

Legenda o narodzinach rzeki Wisły – podanie ludowe, mówiące o powstaniu rzeki Wisły oraz o etymologii jej nazwy.

Według legendy, w odległych czasach na Baraniej Górze mieszkał władca tych terenów, Beskid, syn Karpata z żoną Boraną. Mieli oni syna Lana oraz dwie córki: Białą (Białkę) i Czarnuszkę (Czarnochę). Dziewczęta różniły się urodą i temperamentem. Żyjąc pod opieką rodziców, opiekowały się zwierzętami i pilnowały dwóch źródeł, w których leśne stworzenia gasiły pragnienie. Pewnego dnia postanowiły obie ruszyć w świat. Na nic były prośby rodziców. Dziewczęta początkowo wędrowały osobno, wkrótce jednak spotkały się i ruszyły razem; w ślad za nimi podążały wody obu źródeł. Trzymając się za ręce przemierzały ziemie: śląską, krakowską, sandomierską, mazowiecką i mazurską, by dotrzeć do Bałtyku.
Dziewczęta nigdy nie powróciły do rodziców. Ci - stęsknieni - słali im pozdrowienia w postaci wianków z kwiecia, płynących od gór aż do morza.

Według inne wersji legendy, dziewczęta miał zatrzymać rycerz Czantor, zachęcając je do pozostania. Ziemia jednak nakazała mu puścić córki Beskida dalej. Rycerz poradził im, by wypuściły falę na zwiady, która miała powrócić i przynieść wieści, co widziała. Fala wyszła więc z gór i popłynęła ku Bałtykowi, by zaginąć w jego toni. Siostry, nie mogąc się doczekać jej powrotu, słały za nią kolejne fale, które jednak również ginęły w morzu.

Tak miała powstać Wisła - rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie dziewczyny, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka.

Źródło: Wikipedia.

]]>
r.drozdowski@userx.pl (Super User) Mon, 12 May 2014 15:17:48 GMT http://polmaraton.plock.eu/index.php/news/132-wisla-krolowa-polskich-rzek
Galeria 3 Półmaraton Dwóch Mostów (2014) http://polmaraton.plock.eu/index.php/galeria {gallery rows=6 cols=4 crop=1 slideshow=4000}galerie/3polmaraton{/gallery}

]]>
r.drozdowski@userx.pl (Super User) Thu, 15 Sep 2016 07:55:43 GMT http://polmaraton.plock.eu/index.php/galeria
Galeria 1 Półmaraton Dwóch Mostów (2012) http://polmaraton.plock.eu/index.php/component/content/article/101-galerie/119-galeria-1-polmaraton-dwoch-mostow {gallery rows=6 cols=4 crop=1 slideshow=4000 }/galerie/1polmaraton{/gallery}

]]>
r.drozdowski@userx.pl (Super User) Wed, 07 May 2014 10:50:24 GMT http://polmaraton.plock.eu/index.php/component/content/article/101-galerie/119-galeria-1-polmaraton-dwoch-mostow
Galeria 2 Półmaraton Dwóch Mostów (2013) http://polmaraton.plock.eu/index.php/component/content/article/101-galerie/120-galeria-2-polmaraton-dwoch-mostow {gallery rows=6 cols=4 crop=1 slideshow=4000 }/galerie/2polmaraton{/gallery}

]]>
r.drozdowski@userx.pl (Super User) Wed, 07 May 2014 10:50:24 GMT http://polmaraton.plock.eu/index.php/component/content/article/101-galerie/120-galeria-2-polmaraton-dwoch-mostow
Galeria 4 Półmaraton Dwóch Mostów (2015) http://polmaraton.plock.eu/index.php/galeria/4-polmaraton {gallery rows=6 cols=4 crop=1 slideshow=4000 }/galerie/4polmaraton{/gallery}

]]>
r.drozdowski@userx.pl (Super User) Tue, 01 Nov 2016 14:13:50 GMT http://polmaraton.plock.eu/index.php/galeria/4-polmaraton

Dołącz do nas!

Kliknij ikonkę i odwiedż nas na:

RSS Facebook

Newsletter

Twój e-mail*