www.polmaraton.pl

Do STARTU pozostało:
Jesteś tutaj: Home News INFORMACJE ZDROWOTNE I PORADY MARIUSZA GIŻYŃSKIEGO PRZED STARTEM

Niedziela19 listopad 2017

INFORMACJE ZDROWOTNE I PORADY MARIUSZA GIŻYŃSKIEGO PRZED STARTEM

Bardzo prosimy o rozważne potraktowanie przez Was decyzji startu w biegowej imprezie sportowej, jaką jest półmaraton. Udział w takiej imprezie zawsze generuje duży wysiłek fizyczny. Nasza trasa jest wymagająca i posiada liczne podbiegi i zbiegi. Zwracamy uwagę, aby podejmując decyzję o starcie w półmaratonie, kierować się własną odpowiedzialnością. Pamiętajcie, że duży wysiłek fizyczny stwarza wiele zagrożeń dla organizmu, w tym utraty życia lub zdrowia. Przypominamy, aby ocenić swój stan zdrowia, poprzez wykonanie stosownych badań medycznych i konsultacji z lekarzami specjalistami. Dopiero po ich wykonaniu, podejmijcie decyzję o ewentualnym starcie. Wszyscy zawodnicy biorący udział w 6. Półmaratonie Dwóch Mostów w Płocku otrzymają numery startowe wraz chipem pomiaru czasu. Zawodnicy zobowiązani są do czytelnego wypełnienia drugiej strony numeru startowego (INFORMACJE OSOBOWE ZAWODNIKA), podając swoje niezbędne dane osobowe i zdrowotne oraz dane i kontakt do najbliższej osoby. Podane informacje mogą być przydatne służbom medycznym, przy udzielaniu ewentualnej pomocy. To wszystko podyktowane jest troską o Wasze bezpieczeństwo.

 

PONIŻEJ DOBRE RADY NASZEGO MISTRZA MARIUSZA GIŻYŃSKIEGO PRZED STRATEM!!!
Przygotowanie do 6 Półmaratonu Dwóch Mostów w Płocku
Nazywam się Mariusz Giżyński i od 6 lat współorganizuję Półmaraton 2 Mostów w Płocku. Czerpię z tego ogromną przyjemność, ale jest to również ogromna odpowiedzialność za wszystkich Biegaczy, którzy w niedzielę 10 września przemierzać będą cudowną trasę naszego biegu.
Chciałbym Was wesprzeć moim doświadczeniem biegowym, trenerskim oraz organizacyjnym. Jako zawodnik, Mistrz Polski w Półmaratonie. 2 września bieżącego roku uzyskałem na tym dystansie 1:04.30. W Płockim Półmaratonie 2-krotnie stawałem na podium.
W tym roku warunki pogodowe zapowiadają się sprzyjające. Prognozy mówią o zachmurzeniu i ok. 16-18 stopniach Celsjusza. Rankiem podczas rozgrzewki (startujemy o 8:30) będzie rześko. Mamy nadzieję uniknąć opadów deszczu, jednak te nie są przeszkodą dla biegaczy w kontekście wydolności organizmu.
Jako organizatorzy zabezpieczyliśmy dla Was 8 punktów nawadniania, odświeżania i odżywczych:
1. 5 km trasy (woda + Wisła Isotonic Drink)
2. 7,5 km trasy (woda + banany) kurtyna wodna
3. 9,5 km (woda + Wisła Isotonic Drink)
4. 12 km (woda)
5. 15 km (woda + Wisła Isotonic Drink)
6. 17,5 km (woda + banany) kurtyna wodna
7. 19 km (woda + Wisła Isotonic Drink)
8. META (woda + posiłek regeneracyjny)
Dodatkowo na trasie rozmieszczeni będą pracownicy Służb Medycznych oraz Wolontariusze, którzy będą mieć wodę i w razie potrzeby wesprą w potrzebie.
W swoim pakiecie startowym znajdziesz napój izotoniczny Wisła Isotonic Drink. Wypij go po biegu.
Pamiętaj jednak o podstawowych sprawach, jakie biegacz powinien wiedzieć podczas biegów ulicznych:
I. Tempo biegu – dopasowane do panujących warunków, bezwzględnie zaczynamy bieg wolniejszym tempem niż planowane przy warunkach optymalnych (12-14 stopni Celsjusza, wilgotności ok 70%, wiatr umiarkowany). Pierwsze 2 kilometry trasy są bardzo łatwe, z górki – nie dajcie się zwieść pozorom, trasa jest momentami bardzo trudna – zachowajcie siły na liczne podbiegi. Pierwsza pętla niech będzie zapoznaniem się z panującymi warunkami biegu.
II. Ubieramy się stosownie – luźna przewiewna odzież na krótki rękaw + krótkie spodenki, w razie mocnego promieniowania słonecznego - najlepiej w jasnych kolorach, można założyć lekką, jasną czapeczkę z daszkiem. W razie deszczu ubiór podobny, czpeczka z daszkiem (najlepiej z materiałów mniej absorbujących wodę) zapewni komfort biegu.
III. Nawadniamy w trakcie – pijemy na każdym punkcie nawet 2-3 łyki wody. Polecamy 2 . krotnie skorzystać z pobrania napoju izotonicznego, który poza wodą dostarczy składników mineralnych potrzebnych w czasie ekstremalnego wysiłku. W razie wysokiej temperatury przekraczającej 20 stopni Celsjusza można się również polać chłodną wodą, najlepiej w okolicach karku. Skorzystać z kurtyn wodnych, które schłodzą Twój organizm.
IV. Żywienie – półmaraton nie jest ekstremalnie długim biegiem, ale można użyć 1-2 żele energetyczne np. 10 – 16 km, lub zamiennie zjeść kawałek banana. Na 7,7 oraz 17,5 km czekać będzie punkt z wodą i bananami. W czasie upału tracimy dużo więcej energii, dlatego warto wspomóc organizm w czasie wysiłku jeszcze bardziej. Po biegu nie zapomnij o uzupełnieniu w ciągu 2 godzin węglowodanów i białka, spożywając pełnowartościowy posiłek – potrzebny jest Ci budulec, aby szybko się zregenerować.
V. Nawadnianie przed biegiem – w ostatnich 2-3 dniach przed biegiem spożywaj o ok 25-30% więcej płynów niż przeciętnie. Rób to regularnie i w niewielkich porcjach.
VI. Odżywianie przed – na 2-3 dni przed biegiem odżywiaj się lekkostrawnie i wysoko-węglowodanowo. Ważne jest też dostarczenie składników mineralnych. Potas znajdziesz w sosie pomidorowym, który zjedz dzień przed biegiem z makaronem. Dodaj do posiłków minimalnie więcej soli, ponieważ sód jest niezbędny w Twojej gospodarce wodno-elektrolitowej. W zwykłe dni i okresy treningowe stosujmy mała ilość soli!
VII. Wystartuj wypoczęty – ostatnie 2-3 dni wypocznij, wyśpij się i postaraj ograniczyć stres, a z pewnością Twój organizm będzie odporniejszy na zmęczenie i ewentualną wysoką temperaturę.
VIII. Używki – nie przesadzaj z nimi. Nie pij mocnej kawy w ostatnich dniach przed biegiem, stroń od alkoholu.
IX. Wykonuj polecenia – podczas biegu bezwzględnie wykonuj polecenia służb medycznych i organizatorów. Czasem z boku widać lepiej, niż wydaje się to walecznemu biegaczowi!
X. Zachowaj rozsądek – to on jest Twoją główną bronią w walce sportowej i wysoką temperaturą. Nie bagatelizuj sygnałów, jakie dostajesz od swojego!

Życzę powodzenia i mnóstwa pozytywnych emocji!!!

Powodzenia!
Mariusz Giżyński

 

Dołącz do nas!

Kliknij ikonkę i odwiedż nas na:

RSS Facebook

Newsletter

Twój e-mail*